Waddinxveen doet mee aan regionale proef om ondermijning tegen te gaan

26 februari 2026, 13:42

In Waddinxveen vinden we een veilig en eerlijk ondernemersklimaat belangrijk. Daarom doen we in 2026 mee aan een regionale proef om ondermijning tegen te gaan. Ondermijning betekent dat criminelen misbruik maken van legale bedrijven of regels om geld wit te wassen, fraude te plegen of andere strafbare zaken te doen. De gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven-Reeuwijk, Gouda, Kaag en Braassem, Nieuwkoop, Waddinxveen en Zuidplas werken hierin samen. Toezichthouders mogen tijdens de proef ook controles uitvoeren in elkaars gemeente. Zo kunnen bijvoorbeeld boa’s uit Waddinxveen ingezet worden in Gouda en andersom.

Om ondermijning tegen te gaan doen we samen met partners controles

Tijdens een controle gaan meerdere toezichthouders tegelijkertijd bij een bedrijf langs. Zij kijken, ieder vanuit hun eigen vakgebied, of alles volgens de regels verloopt. Dat gebeurt onder meer samen met de Politie, Omgevingsdienst Midden-Holland, Stedin en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit. Doordat de controles tegelijk plaatsvinden, krijgen ondernemers maar één keer bezoek.

De controles helpen mee aan een goed en veilig ondernemersklimaat

Burgemeester Evert Jan Nieuwenhuis is blij met de samenwerking.

Met deze controles zorgen we ervoor dat wetten en regels worden nageleefd en dat criminele activiteiten sneller worden aangepakt. Zo houden we Waddinxveen veilig en creëren we een eerlijk en goed ondernemersklimaat.

Iedere ondernemer kan gecontroleerd worden

De meeste controles zijn willekeurig. Soms gaan we af op meldingen. Als bij een ondernemer niet alles op orde blijkt te zijn, gaan we vaak op een later moment nog een keer langs om te zien of er verbetering is.

Signalen van inwoners en ondernemers zijn voor ons erg belangrijk

Ziet u een verdachte situatie? Dan kunt u dat altijd telefonisch doorgeven aan de gemeente (14 0182), politie (0900-8844) of via Meld Misdaad Anoniem (0800-7000).

Door samen te werken met andere gemeenten leren we van elkaar

Bij deze proef werken de gemeenten samen met het Regionaal Informatie- en Expertisecentrum (RIEC). Het RIEC helpt gemeenten en andere overheden om signalen van criminaliteit te herkennen en aan te pakken. Dat doen zij door kennis en informatie te delen. Door intensiever samen te werken met andere gemeenten vergroten we onze slagkracht en verbeteren we de kwaliteit van handhaving. We leren van elkaar en kunnen sneller en effectiever optreden. Na afloop van de proef wordt bekeken of deze manier van samenwerken wordt voortgezet.