Stap vooruit voor opvanglocatie vluchtelingen

19 februari 2025, 10:00

Er is overeenstemming bereikt met de grondeigenaar over de grondaankoop door de gemeente om de grond (Vredenburghlaan/Plasweg/IJsermanweg) deels te verhuren aan het COA voor de ontwikkeling van een tijdelijke opvanglocatie voor vluchtelingen (AZC) voor een periode van 5 jaar. Naast 195 opvangplekken voor vluchtelingen komen op verzoek van de raad op deze locatie ook tijdelijke woonruimte (flexwoningen) voor inwoners die met spoed een woning nodig hebben (spoedzoekers). Met de grondaankoop zet Waddinxveen een mooie stap vooruit in het realiseren van de opvanglocatie voor vluchtelingen en flexwoningen.

De grondaankoop is voor de gemeente een strategische aankoop

In eerste instantie zijn het COA en de gemeente in gesprek gegaan met de grondeigenaar om de grond voor de opvanglocatie en de flexwoningen van de eigenaar te huren. In deze verkennende gesprekken bleek dat het kopen van de grond ook een mogelijkheid was. Het kopen van de grond is voor de gemeente een mooie kans. Vanaf het moment dat het COA en de exploitant van de flexwoningen de grond niet meer huren, kan deze grond strategisch worden ingezet om de ambities van de gemeente in de toekomst te realiseren. Op deze manier kan de opvang van vluchtelingen en inwoners die met spoed een woning nodig hebben op een gunstige manier worden gerealiseerd. De raad moet nog beslissen over de grondaankoop. Het voorstel voor de grondaankoop wordt door de raad op 26 maart behandeld.

Onderzoek naar mogelijk extra flexwoningen aan de IJsermanweg

De gemeente en het COA onderzoeken nog de mogelijkheid om extra flexwoningen (boven op de eerdergenoemde flexwoningen) op deze locatie te plaatsen voor inwoners die met spoed een woning nodig hebben. Dit is afhankelijk van de manier van beschikbaarheid van flexwoningen en van mogelijk juridische beperkingen. Wij verwachten eind februari meer duidelijkheid te kunnen geven over de komst van het aantal flexwoningen op deze locatie. Hierover wordt de gemeenteraad ook geraadpleegd.

Er worden twee inloopbijeenkomsten op 11 en 17 maart voor bewoners georganiseerd

Bewoners binnen een straal van 600 meter rondom de opvanglocatie ontvangen van de gemeente deze week een uitnodigingsbrief voor de inloopbijeenkomsten. Overige geïnteresseerden zijn uiteraard ook welkom en kunnen zich ook aanmelden via Waddsup.

Vervolg en planning

Op dit moment wordt gewerkt aan een verkeersplan, een veiligheidsplan en een groene inpassing voor het gebied van de opvanglocatie. Ook zijn er grondonderzoeken uitgevoerd voor de planologische procedure, zodat de omgevingsvergunning kan worden aangevraagd. Daarna start de beslistermijn van ongeveer 2 maanden. De verwachte bouwtijd van de opvanglocatie is geschat op 3 maanden.